Артроз суглобів: симптоми, причини, види, профілактика та лікування

Артроз діагностують у кожного другого у віці старше 70 років. Проявляючись поступово, він розвивається до тих пір, поки не призводить до повного руйнування уражених суглобів. Що провокує хворобу, як її вилікувати та чи можна запобігти?

 

Поняття та симптоми

Артроз - це захворювання, пов'язане з віковими змінами в структурі суглобового хряща. Розвивається воно зазвичай після 45 років. Якщо артрит суглобів носить запальний характер, то під артрозом розуміють поступове руйнування хрящової тканини.

У нормі суглобовий хрящ еластичний та пружний. При русі виділяється так звана синовіальна рідина, яка грає роль природного мастила. Але з віком хрящ стоншується, втрачає міцність та еластичність. Згодом на ньому з'являються виїмки, нарости та відкладення солей, які заважають вільному руху.

Основний симптом недуги - біль. Її характер і вираженість залежить від стадії хвороби. Якщо на перших етапах біль виникає тільки після фізичних навантажень, то з часом вона стає постійною. В цілому для захворювання характерна гостра біль вдень, що змінюються на тупу - вночі. Цим воно відрізняється від артриту суглобів, коли гострий біль, навпаки, турбує в нічний час.

Інші симптоми:

 

 

 • хрускіт
 • обмеження рухливості
 • скутість та тяжкість


Якщо артроз не лікувати, він може привести до контрактури - стану, коли уражена рука або нога не може вільно рухатися, а потім і до повного знерухомлення - анкілозу.

Причини виникнення артрозу суглобів

Основна причина, по якій виникає артроз суглобів - це вікові порушення в структурі суглобового хряща, викликані недостатнім надходженням мінеральних речовин. Але хвороба не завжди настає в зрілому віці. Є чинники, які впливають на її розвиток навіть у молодих людей:

 

 

 

 

 • травми
 • надмірні навантаження
 • спадковість
 • надлишкова вага


Крім того, хвороба може виникати на тлі наявних системних патологій (наприклад, ревматоїдного артриту) або в результаті перенесеної інфекції.

Види артрозу

Артроз вражає різні ділянки тіла. Залежно від цього виділяють кілька видів захворювання:

 

 

 

 

 • Омартроз - вражає плече. Виникає зазвичай в зрілому та літньому віці, причому чоловіки схильні до нього більше, ніж жінки;
 • Гонартроз - артроз коліна. Дуже поширений, причому частіше зустрічається у жінок. На ураженому хрящі часто з'являються остеофіти - шипи або нарости, які виникають в результаті змін в структурі кісткової тканини;
 • Коксартроз - розвивається на тазостегновому суглобі. Виникає зазвичай в зрілому віці, причому важче протікає у жінок. Якщо його не лікувати, призводить до деформації стегнових кісток та навіть інвалідизації;
 • Крузартроз - артроз голеностопу, зазвичай викликаний запаленням хряща;
 • Епіконділоз - артроз ліктя. Зустрічається рідше, ніж інші види. Найчастіше вражає спортсменів, а також водіїв, піаністів та інших людей, чия професія пов'язана з навантаженням на лікоть.
 • Артроз кисті - вражає кілька суглобів відразу - зазвичай великих пальців та міжфалангові зчленування.

 

 

 

Лікування артрозу суглобів

Тактика лікування залежить від стадії, на якій знаходиться хвороба. На перших етапах зазвичай достатньо консервативної терапії. Зазвичай це:

 

 

 • протизапальні засоби
 • гормональні препарати
 • хондропротектори
 • ЛФК
 • фізіотерапія


Поряд з медикаментозним лікуванням на ранніх стадіях можна застосовувати артроскопію. Це малоінвазивне хірургічне втручання, яке може запобігти або істотно сповільнити розвиток хвороби. Під час операції через невеликі розрізи вводиться артроскоп з камерою, а також спеціальні інструменти. З їх допомогою лікар видаляє пошкоджені ділянки хрящової тканини та полірує уражену область.

При повному руйнуванні тканин допомогти може тільки ендопротезування, або заміна пошкодженого зчленування штучним імплантом.

Щоб лікування артрозу суглобів було ефективним, на будь-якій стадії хвороби необхідно насичувати організм мінералами. В першу чергу, це стосується магнію. Вчені довели, що брак цього мікроелементу проокує розвиток багатьох суглобових хвороб. Магній відповідає за правильне засвоєння кальцію та зберігає хрящову тканину еластичною та здоровою.

Як природне джерело магнію, лікарі рекомендують застосовувати бішофітотерапія. Ванночки, компреси та мазі на основі бішофіту визнані ефективним засобом лікування суглобових хвороб та активно застосовуються в кращих вітчизняних та зарубіжних санаторіях. Магній в ньому міститься в формі хлориду, за рахунок чого засвоюється найповніше та найбезпечніше. При цьому бішофіт не тільки насичує суглоби необхідними мікроелементами, а й надає м'яку протизапальну та знеболювальну дію.

Профілактика артрозу суглобів

Профілактика артрозу суглобів передбачає, в першу чергу, повноцінне харчування, багате мікроелементами та вітамінами. Дуже корисні помірні фізичні навантаження: щоденна зарядка, ходьба, регулярні бішофітні ванни, спеціальна гімнастика.

Чого потрібно уникати:

 

 

 

 

 • надмірного навантаження на суглоб
 • зайвої ваги
 • переохолодження та травм


Ці прості рекомендації допоможуть зміцнити суглоби та зберегти їхнє здоров'я на довгі роки.

 

 

 

 

 

 

Бажаєте дізнаватись про акції та новинки першими? Підписуйтесь на розсилку від Бішофіт Mg Підписатись

Відгуки клієнтів